Posted on

Herkes için Kentsel Tasarım (Design for All)

Başlangıç Tarihi: 18 Nisan 2010 15:00
Bitiş Tarihi: 18 Nisan 2010 17:00
Yer: Babylon, Asmalı Mescid, Beyoğlu, İstanbul

Bu etkinligin, Mimarlik Bienali’nden sonra onemi cok fazla. Kentel ”gelisim” ya da degisim sirasinda bir Istanbullu’nun bilinclenmesi ve uzerine dusen gorevler hakkinda olucagini dusundugum bu atolyeyi her yastan ve her meslekten Istanbullu’ya tavsiye ediyorum.

Yurudugumuz sokaklar her gun bize daha yabanci gelmekte; surekli sikayet etmek buna bir cozum mu?  Yabancilasmamak icin once tanimali, tanismaliyiz..sokaklarin sesini dinlemeli ve paylasmaliyiz. Ancak o zaman bireylerin de katkisi soz konusu olabilir, ve Istanbul tekrar arkadasimiz olabilir..

”Düşler Akademisi tarafından her ay Babylon’da gerçekleşen farkındalık atölyelerinin bu ayki konusu “Herkes İçin Kentsel  Tasarım” olarak belirlendi. Kent yaşamında kentlilerin karşısına çıkan fiziksel engeller, mimari sorunlar ve çözüm önerilerini İspanya’da “Herkes İçin Engelsiz Şehir/ Design For All Foundation”  vakfının kurucusu Francesc Aragall Barselona modeli üzerinden anlatacak. Aragall sohbetinde İstanbul’da bilinç yaratmak için neler yapılabileceği üzerine yoğunlaşacak.Design For All temel olarak toplumsal alanda, sunulan ürün ve hizmetlerde, insani çeşitliliğe saygının hayata geçirilmesi üzerine kurulmuştur.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s